7 راه برای اینکه خود را از محدودیت ها و اسارت ذهنی آزاد کنیم…

بابک گلپریان درس آموخته ها, متفرقه 9 نظرات

با وجود اینکه در جوامع بشری، دیگر کسی پذیرای برده داری نیست، خیلی از ما به واسطه محدودیت هایی که برای خود می سازیم و یا دیگران برایمان در نظر میگیرند به اسارت گرفته می شویم…

خیلی از ما تمام زندگیمان را با واژه “تو نمیتوانی ” گذرانده ایم…

“بزرگترین دشمنی که هر انسانی دارد خود اوست. اگر دشمنی در داخل خود نداشته باشیم، هیچکس و هیچ چیز از بیرون نمیتواند به ما آسیبی بزند…”

Les Brown

puppet

این محدودیت ها خواه ناخواه برای ما محدودیت های نادانسته و ناخواسته ذهنی پدید می آورند، حتمی داستان بچه فیل را شنیده اید…

هنگامی که بچه فیل را آموزش میدهند او را به درختی با زنجیر می بندند. بچه فیل به با تمام توان تلاش خود را میکند تا از شر زنجیر خلاص شود، اما توان جسمی آن را ندارد که زنجیر را پاره کند، پس از مواجه شدن با تنبیه های گوناگون و گذر زمان، بچه فیل آنقدر تلاش می کند و شکست میخورد که به این باور میرسد که تلاش هایش بی حاصل استو سر انجام تسلیم شده و تا پایان عمر دست از این کار میکشد.

همین است که فیل های بزرگ را با طناب های کوچک میبندند چرا که با محدودیتی ذهنی آنها خود را کنترل میکنند! فیل نیرومند هم اکنون خود را به خاطر محدودیت های که در گذشته  تجربه کرده ناتوان میبیند.

به این محدودیت های ذهنی به اصطلاح سندرم بچه فیل “The baby elephant syndrome” میگویند.

“ما نیز کما بیش شباهت های زیادی با بچه فیل داریم با این تفاوت که ما این توان را داریم که محدودیت هایی که دیگران برای ما در نظر گرفته اند را نپذیریم…”

David Cuschieri

ذهن قدرت خیره کننده ای دارد. میتواند ما را تضعیف کند و یا به ما قدرت ببخشد. میتواند ما را به قعر فلاکت و بدبختی سیر دهد و یا به نوک بلند ترین قله ها برساند. یاد بگیریم که از آن هوشمندانه استفاده کنیم…

هم اکنون به بررسی ۷ راه برای رهایی از زنجیر هایی که ما را به اسارت گرفته اند می پردازیم:

 

 • ۱. خود را باور کن

در آخر میبایست خود را باور کنیم… همیشه رویاهای بزرگ در سر داشته باشید، بر روی نقاط قوت خود تمرکز کنید و سعی کنید کمبود های خود را بشناسید و آن ها را جبران کنید. نباید خودمان را با دیگران مقایسه کنید، هیچگاه اجازه ندهید شرایط و محدودیت ها به شما دیکته کنند که قادر به کسب چه دستاورد هایی هستید…

“خود را باور کنید و روزی فرا خواهد رسید که دیگران نیز چاره ای به جز باور شما نخواهند داشت…  “

Cynthia Kersey

 • ۲. سخت کوش باش

هر کاری میتوانی بکن، وقت خود را به تاسف خوردن برای خودتان سپری نکنید… مسئولیت آن که هستیم را بپذیریم، هیچ میانبری برای موفقیت نیست، حس نکنید مه همیشه (به کسی یا چیزی) بدهکارید، اگر چیزی را واقعا میخواهید برای بدست آوردنش باید تمام تلاش خود را بکنید.

“استقامت، و اراده دنیا را تکان میدهد، راه شکست خوردن آنست که فکر کنیم دیگران این کار را برای ما میکنند.”

Marva Collins

 • ۳. خوشبین باش

منفی ها را مثبت کنید و این تجره خوب را گسترش دهید. چیزی را به خود نگیرید به نظر دیگران نسبت به خودتان تکیه نکنید. اگر به احساسات سمی و منفی خود پناه ببرید به شما لطمه خواهد زد. بگذارید آتش شما را شعله ور کند. آینده را تصویر مکنید و تمرکز خود را نگهدارید.

“همانطور که از دروازه ای که مرا به سوی آزادی فرا میخواند عبور میکردم (زندان) میدانستم اگر نفرت و تلخی های خود را پست سر رها نکنم، همچنان زندانی خواهم ماند…”

Nelson Mandela

 • ۴. هیچگاه تسلیم نشو

خود را باور کن، اعتماد به نفس داشته باش، هدفی برای خود بساز که تو را به مبارزه برای رسیدن به آن جلب کند. قبل از آنکه دیگر از تلاش کردن دلسرد شوی چند بار حاضری برای رسیدن به آن تلاش کنی؟ این رویای توست و باید از آن حمایت کنی. تمام راه ها و در ها را برای رسیدن به آن امتحان کنی و به سختی دنبال پیدا کردن هر روزنه ای باشی…

“شما تنها سه راه در زندگی دارید: منصرف شوید، تسلیم شوید و یا (با تمام وجود) تلاش کنید.”
 • ۵. صبور باش

هر چیزی باید زمانی داشته باشد. تحمل این زمان انتظار شاید سخت ترین کار است ولی نباید اجازه لغزش و نا امیدی به خود بدهیم.

“فارق از میزان تلاش و انرژی که میگذاریم بعضی چیز ها زمان میطلبند… نمیتوان با حامله کردن ۹ زن بچه ۱ ماهه به دنیا آورد!”

Warren Buffett

 • ۶. گروه حمایتی داشته باش

به تنهایی نمیشود! گاهی دیگر تحمل فشار بیشتر را ندارید… برای اینکه دوباره بلند شوید و ادامه دهید به کمک دیگران هم نیاز دارید.

“خود را با آدم های رویا پرداز و اجرایی احاطه کنید، با آدم هایی با اعتقاد راسخ و انسانهایی متفکر، و بیشتر از همه با کسانی که به شما و توانایی هایتان اعتقاد دارند…”

Edmund Lee

spread your wings

 • ۷. باور داشته باش

باور کن که همه چیز درست میشود. همه چیز دست شما نیست.

“باور مانند راداریست که شما امکان دیدن در مه را میدهد.”

Corrie Ten Boom

 و در آخر، کتاب خواندن ذهن شما را باز میکند و و فرصت های جدی برای ما ایجاد میکند تا از تجربیات دیگران یاد بگیریم و آنها را برای خود بکار بگیریم.

بدترین حالتی که یک انسان میتواند به آن دچار شود اسارت ذهن است، باید قلم را بردارید و داستان خود را خودتان بنویسید. یک پایان فوق العاده برای زندگی بی نظیر!

ترجمه و نگارش

بابک گلپریان

زمینه فعالیت من مشاوره و آموزش تخصصی در زمینه مدیریت پروژه هاست، دوره های آمادگی جهت کسب PMP، مشاوره طراحی، بهبود و پیاده سازی سیستم هایی برای مدیریت هر چه بهتر پروژه ها, به طور کلی مشاوره مدیریتی از آنالیز و توجیه اقتصادی کسب و کار تا برنامه ریزی، کنترل و مدیریت پروژه های سازمان ها.

نظرات 9

  1. Post
   Author
  1. Post
   Author
 1. Behzad Shahri

  روش های بسیار جالبی است امیدوارم در زندگی به صورت عملی پیاده سازی کنیم.
  با تشکر از شما

  1. Post
   Author
   Golparian

   من هم امیدوارم با پشتکار بتوانیم محدودیت های ذهنی که ناخواسته یا خواسته برای خود ایجاد کرده ایم را از بین ببریم..

 2. علی اکبر علیخانی

  از زحمت و بزرگواری جنابعالی بی نهایت سپاسگزارم. بسیار مفید و تأثیر گزار هستید.

  1. Post
   Author

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *