یک رهبر چگونه اعتماد سازی می کند؟

بابک گلپریان درس آموخته ها, مدیریت عمومی Leave a Comment

اعتماد بسیار زود گذر است، به خصوص اعتمادی که کم کم و با گذشت زمان به رهبران سازمان ها پیدا میکنیم. یک رهبر ممکن است ۳۰ سال را در سازمان صرف اعتماد سازی کند و اگر مراقب نباشد، در کمتر از ۳۰ دقیقه شاهد از بین رفتن تمام این اعتماد باشد! و وقتی یک رهبر وقیحانه از اعتماد پرسنل سوء استفاده کند، به جرات میتوان گفت که دیگر هیچگاه اعتماد از دست رفته قابل بازسازی نخواهد بود.

تجسم کنید رهبرانی که بخاطر  اولویت دادن به علایق و سلایق شخصی خود نسبت به هر چیزی، دچار اپیدمی عدم اعتماد از سوی سایرین شده اند. خیلی از اقتصاد دانان بر این باورند که این کار خیلی هم منطقیست! پول به همه انگیزه میدهد و نبض بازار را در دست دارد.

بنده با این نظر مخالفم. طمع، گرداننده بازار نیست، اتفاقا خیلی هم نامطبوع است! ولی متاسفاته، خیلی از رهبران در سازمان از این مهلکه سالم بیرون میآیند و به واسطه آن به همه مشتریان و ذی نفعان و کارمندان و … همه و همه حس خیانت میکنند وئ حتی گاهی یک شرکت به این خاطر به نابودی کشیده می شود.

به اعتقاد من، اگر شما در یک سازمان از امتیاز ویژه رهبری بر گروهی بهره مند شدید. جلب و حفظ اعتماد افرادی که نسبت به آنها مسئولید از اهمیت بسزایی برخوردار است، اگر شما از این وظیفه (اصلی) خود تخطی کنید و از اعتماد آنها سوء استفاده نمایید، شما در این امر شکشت خورده اید.

همه اشتباه میکنند. و میتوانند آن را جبران کنند. رهبران هم فرصت بازگشت و جبران خواهند داشت، اما باید بتوانند مجدد خود را ثابت کنند. اعتبار و شهرت وقتی همه چیز خوب پیش میرون آنقدر ها هم مهم نیست. باید برای شرایط سخت نیز مهیا بود.

آنگاه که شرایط دشوار است، تصمیم گیری نیز دشوار می گردد و اگر شما رهبرید، همه و همه دوست دارند ببینند شما تحت فشار چگونه عمل میکنید تا عیار شما را بسنجند.اگر بتوانید در آن زمان هم به ارزش های خود پایبند باشید آنوقت اعتماد مجدد همگان را جلب میکنید و موفق خواهید بود.

به واقع بین یک رهبر قابل اعتماد و موفق و نتایج خوب گرفتن هم بستگی وجود دارد. یک مثال بزنیم:

وقتی (Anne Mulcahy) مدیر عامل اسبق شرکت زیراکس با ورشکستگی شرکتش مواجه شد، ساختار سازمان را به کلی دگرگون کرد و تصمیمات بسیار جسورانه ای گرفت. او تصمیم گرفت بودجه تحقیق و توسعه را قطع نکند، ارائه سرویس و خدمات به مشتریان را کم نکند ولی سرمایه گزاری بلند مدتی انجام دهد.

آنها در آخر مجبور شدند خیلی از کارمندان خود را اخراج کنند و با عده بسیار کمتری به کار خود ادامه دهند، ولی سر انجام توانستند شرکت را احیا کنند، نه تنها از ورشکستگی نجات پیدا کردند بلکه موفقیت چشمگیری نیز بدست آوردند. جالب است بدانید که خانم Mulcahy تجربه و علم در زمینه مالی و اقتصادی نداشت، او مراتب ترقی را پیمود و بعد از دانشگاه به عنوان اعضای تیم فروش شروع به فعالیت کرد. با اعتبار دادن پایبندی و وفا داری به ارزش های خود و شرکت زیراکس تصمیمات جسورانه ای گرفت و با نظر سنجی به عنوان بهترین رهبر آمریکا در سال ۲۰۰۸ انتخاب شد. (America’s Best Leaders by US News and World Report in 2008)

چگونه اعتماد سازی کنیم

leader

خوب بیایید بررسی کنیم چگونه میتوان اعتماد سازی نمود؟

اگر میخواهید تجربه همکاری و کار انجام دادن با تیمتان را کسب کنید. این کار با سخنرانی کردن و شعار دادن و برگزاری نشست و خبر گزاری انجام نمیشود، باید حتی با تیم خود و افرادی که کار را انجام میدهند وقت بگذرانید و با مشتاقانه گوش سپردن و عکس العمل نشان دادن به آنها احترام بگذارید.

در اینجا به برخی از مواردی اشاره میکنیم که میتواند برای شما به عنوان رهبر مجموعه منجر به اعتماد سازی گردد:

  1. آنها در کاری که می کنند خبره اند.

داشتن صلاحیت برای انجام هر کاری شرط اصلی و اولیه است اگر میخواهید اعتماد دیگران را جلب کنید.

  1. آنها نسبت به کاری که می کنند هیجان دارند.

شور و هیجان یک خواست داخلیست، یک عزم جدی و موتور پیش برنده، عامل ایجاد تفاوت و انرژی بخش به همه، این شور در برخی از رهبران خیلی واضح قابل دیدن است و برای برخی کمی پوشیده تر، ولی برای اغلب اطرافیان آنان واضح و روشن!

  1. آنها خودآگاه قدم بر می دارند

آناها به تمام گفته ها و اعمال خود توجه میکنند، و رفتاری یکپارچه از خو بروز میدهند. نسبت به چیزی که در اختیارشان نیست تعهدی نمیدهند و قولی که نمیتوانند انجام دهند نمیدهند.

  1. به کارکنان (دیگران) اهمیت می دهند

آنها (عموما) با توجه اند و برخورد مناسب دارند. افراد را به صورت شخص میبینند نه ماشین و منبع.

  1. آنها دورنما دارند

داشتن دورنما از ویژگی های اصلی رهبرانی است که ماندگارند و اعتماد همه را جلب میکنند.

  1. آنها به مسیر حرکت توجه دارند نه مدیریت فردی

آنها مانند نقاشی،  تصویری که در ذهن دارند را برای رسیدن به هدف نهایی نقاشی میکشند. هیچگاه با دیکته کردن دیتیل و مدیریت تک تک افراد انرژی خود را هدر نمیدهند.

  1. آنها تشکر می کنند.

آنها ارزش کار دیگران را میدانند، درک میکنند و از کسانی که با آنها کار میکنند قدر دانی میکنند. یک رهبر خوب از شکست هایش سهم بیشتری میگیرد و از موفقیت هایش سهم کمتری بر می دارد.

به نظر شما چه موارد دیگری میتوان به این لیست اضافه کرد؟ چقدر از این پارامتر ها در شما وجود دارد؟

Golparian

  گردآوری و ترجمه: بابک گلپریان

View Babak Golparian, PMP's profile on LinkedIn

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *