احساس تنهایی می کنید؟ یک جلسه ترتیب دهید!

بابک گلپریان ابزار های مدیریتی, درس آموخته ها, مدیریت عمومی 1 Comment

Meeting-Work 

تا به حال به این فکر کرده اید که چه مقدار از عمر خود را در جلسات سپری کرده اید؟

در مورد نحوه ارائه ها چطور؟ به نظرتان کسل کننده اند؟ یا خیلی شلوغ ؟ تکراری و تقلیدی اند یا خیلی خلاصه و نامفهوم!؟

[su_box title=”جلسه برگزار کنید! در جلسه میتوان:” style=”soft” box_color=”#F89A19″]افراد مختلف را ببینید

گزارشات و چارت ها ی مختلف به نمایش بگذارید

حس مهم بودن بدست آورید

شیرینی بخورید

همکاران را تحت تاثیر قرار دهید

و….[/su_box]

همه و همه در ساعات کاری… راهکاری به جای کار کردن!

دو نکته جالب در کار:

  1. به استناد از Wall street journal روزانه در دنیا به صورت تقریبی حدود 30 ملیون پاور پوینت ارائه می شوند. (از آنجایی که این تخمین مربوط به 11 سال پیش است (2003) احتمالا امروز این رقم به مراتب افزایش یافته است.)
  2. 78 درصد مدیران اجرایی گزارش داده اند که در طول پرزنتیشن های شرکتی، خوابشان برده است! دیو پارادی که کتابی در مورد پاور پوینت نیز دارد، تخمین زده که پاور پوینت های ضعیف روزانه (از لحاظ زمان تلف شده کارکنان) هزینه ای معادل 252 ملیون دلار روی دست سازمانها می گذارد. از دیدگاه او این رقم محافظه کارانه است! به گمان من هرچه هست، هدر دادن بی شمار زمان و منابع و انرژیست!
  • 78 درصد مدیران اجرایی گزارش داده اند که در طول پرزنتیشن های شرکتی، خوابشان برده است!

boring-meeting-cartoon

شخصا افرادی را دیده ام که به جلسات می آیند در حالی که 50 صفحه برای نمایش پرزنتیشن خود آماده کرده اند که شاید بیش از 1 هفته برای آماده کردن آن وقت گذاشته باشند. در آثار هنری خود، عکس ها، بولت پوینت ها، کلیپ ها، افکت های صوتی و تصویری و اشکال مختلفی به صورت های گوناگون بکار برده اند و در حین ارائه میبینیم که هنوز به اسلاید 23 نرسیده، یک سری سرشان در گوشی است، یکی چرت زده و یکی یه کارهای فردای خود فکر می کند. 

اما مهم نیست!!!

شما زمانتان را به در نهایت خلاقیت پر کرده اید! (آماده سازی پرزنتیشن) و این به شما در میان همکارانتان حس مهم بودن می دهد، همچنین تا به خودتان بیایید، میبینید وقت رفتن به خانه است و ساعات کاری به پایان رسیده است! 

 در همین حال متوجه میشوید که چند نفر هم به لیست شرکت کنندگان در جلسه اضافه شده اند که نه شما میدانید چرا و نه خودشان می دانند آنجا چه می کنند!

اما این گونه جلسات، از معدود فرصت هایی است که برخی از مدیران میتوانند بفهمند که چه بر سر پروژه هایشان آمده است، چرا که آنقدر در جلسات به سر می برند که نمیدانند در واقع پروژه هایشان در چه موقعیتیست و در آنها چه می گذرد! 

روزگاری کسی را می شناختم که در طول روز آنقدر جلسه میرفت که همکارانش نمیدانستند که معمولا در دفتر حضور دارد و یا خارج از دفتر! 

Business-Presentation

یک حسن دیگر جلسات برای مدیران به تعویق انداختن و یا فرار از فرایند تصمیم گیریست، به امید آنکه در یکی از جلسات، بالاخره کسی پیدا شود که برای آنها و بجای آنها تصمیم گیری کند. 

سازمان ها کم کم به بی فایده بودن اینگونه جلسات پی برده اند و سعی در جایگزین کردن آنها با مذاکره رو در رو یا یک تلفن ساده و یا ایمیل، نموده اند، وقتی کاری با یک تلفن، یک ایمیل ساده و یا مذاکره رو در روی سریع، قابل حل باشد، چرا این همه نیرو و زمان، صرف برپایی جلسه کنیم؟ 

  • راستی تجربه شما از جلسات شرکتتان چگونه است؟

[su_divider text=”Go To TOP”]

 ترجمه: بابک گلپریان

Golparian

 

Linkedin

نظرات 1

  1. Pingback: جای پارک، تکنیکی برای ثبت افکار و ایده ها در جلسات - نقطه عطفی در مدیریت پروژه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *