نکاتی جهت آمادگی برای مصاحبه شغلی

بابک گلپریان درس آموخته ها, مدیریت عمومی, مدیریت پروژه Leave a Comment

هنگامی که برای مصاحبه شغلی آماده می شوید، آنچه حائز اهمیت است این است که برای تمامی سوالاتی که ممکن است از شما پرسیده شود از پیش مهیا شده و برای پاسخ دادن به آنها کاملا آماده باشید.

فارغ از اینکه به قصد استخدام در سازمانی به صورت تمام وقت و یا پاره وقت به عنوان مدیر پروژه، مشاور و یا … را دارید آمادگی شما و برنامه ریزیتان برای پاسخ دادن به سوالات روز مصاحبه نشانگر میزان آمادگی و قابل اتکا بودن شما برای بدست آوردن جایگاه مورد نظرتان در سازمان و برای مدیریت موفق پروژه ها می باشد.

 • به نظر شما یک مدیر پروژه، به چه توانایی ها و قابلیت هایی جهت موفقیت نیاز دارد؟

این سوال یک سوال بسیار متداول در مصاحبه های شغلیست، چراکه مصاحبه شونده را مجبور به بیان و تشریح مهارت اصلی مورد نیاز برای یک مدیر پروژه می کند.

در واقع هیچ جواب مطلق صحیح و مشخصی برای این سوال وجود ندارد و پاسخ شما به این سوال نمایانگر تجربه های شخصی و شغلی شما و تمرکزتان به عنوان یک مدیر پروژه بر روی بحث مدیریت می باشد.

پاسخ شما به این سوال می بایست مطابق با احساس شما در مورد نقاط قوت یک مدیر پروژه موفق باشد و شما باید برنامه خود را جهت شرح چگونگی بکارگیری و استفاده از مهارت خود در پروژه ها را به مصاحبه کننده شرح دهید.

به طبع شما تلاش می کنید تا حد امکان پاسخ خود را با توجه به نیاز سازمان تنظیم کرده و با خواسته های محیط تطبیق دهید. ولی در نظر داشته باشید که بیشتر مدیران علاقه مند به استخدام افرادی هستند که از توانایی مدیریت تیمی خوبی برخوردارند، انعطاف پذیرند و تا حد امکان به محدودیت های زمان و هزینه ای پروژه ها پایبندند.

 • البته می توان مهارتهای زیر را به عنوان مهارت های اصلی مدیران پروژه بیان داشت:

 1. آشنایی با اصول مدیریت عمومی
 2. تسلط بر علم مدیریت پروژه و آشنایی با استانداردهای بین اللملی مانند PMBOK
 3. مهارتهای ارتباط بین فردی (Interpersonal Skills)
 4. آشنایی با محیط اجرای پروژه(جغرافیایی- سیاسی- اقتصادی- فرهنگی)
 5. آشنایی با حوزه کاری مرتبط با نوع پروژه(به طورمثال صنعت نفت یا فناوری دانش)
 • از چه متدی برای گرفتن نتیجه مورد نظرتان در پروژه ها استفاده می کنید؟

وقتی خود را برای پاسخ دادن به اینگونه از سوالات آماده می کنید، بهتر است به تجربیات موفق گذشته خود و ابزار ها و تکنیک ها و متد هایی که با موفقیت از آنها برای انجام امور خود بهره برده اید رجوع کنید.

اگرچه نشان دادن توانایی شما در درک موقعیت و شرایط مختص با سازمانی که در آن هستید از نکات حائز اهمیت می باشد و شاید به کار گیری یک قالب ثابت برای تمامی سازمان ها و پروژه ها مناسب نباشد. آمادگی شما برای رویارویی با چالش های کار و رفع مشکلات احتمالی می تواند برای شما یک امتیاز مثبت بزرگ تلقی گردد.

برای این که نشان دهید درک کاملی از ماهیت یگانه پروژه ها و سازمان هایی که در آن پروژه انجام داده اید دارید، بهتر است خود با چند سوال سعی در روشن نمودن شرایط و فضای پروژه جهت بهتر پاسخ دادن به آن بنمایید.

سوالاتی از قبیل:

 • حامیان مالی پروژه و ذی نفعان اصلی پروژه چه کسانی هستند؟
 • چقدر روی همکاری دپارتمان های سازمان با توجه با ساختار سازمانی می توان حساب کرد؟
 • در صورتی که اولویت ها تغییر کند چه منابعی برای انجام امور پروژه در اختیار تیم پروژه قرار دارند؟

با یافتن پاسخ به سوالات ذکر شده و یا سوالات مشابه به آن، میتوانید با توجه به تاثیر هر کدام، روش برخورد و متد مورد نظر جهت اداره امور را اتخاذ کنید. نکته مهم پرسیدن سوالات مناسب است و اتخاذ تصمیمی صحیح جهت مدیریت موضوع که نمایانگر تجربه و مهارت شما در بکار گیری همین روش و متد در مدیریت پروژه های آن سازمان نیز می باشد.

 • تیم خود را چگونه می بندید؟

هدف اصلی مصاحبه کننده از این قبیل سوالات، درک روشهای راهبری تیمی شما می باشد، تسلط شما در پاسخ دادن به این سوال نمایانگر قابلیت شما جهت به اتمام رسانیدن پروژه می باشد:

 • آیا شما برای تیم پروژه در جستجوی افرادی با خصوصیت های رفتاری و کاری مشابه با خودتان هستید؟
 • آیا قابلیت کار کردن با افراد و شخصیت های کاری گوناگون و متنوع را دارید؟
 • آیا توانایی رهبری و ایجاد انگیزش برای تمامی ذی نفعان از کارگر ساعتی گرفته تا مدیران سازمان ها و مدیریت سازمان را دارید؟

پاسخ شما نشان می دهد که تا چه حد از اهمیت فوق العاده همکاری و مشارکت تک تک افراد با توانایی های گوناگون جهت تکمیل یک پروژه آگاه هستید.

نیازی نیست یک مدیر پروژه خوب در همه زمینه ها تخصصی و فنی توانمند باشد. یک مدیر پروژه علاوه بر داشتن دانش مدیریت پروژه و داشتن مهارت در بکارگیری این دانش (PMBOK)، باید بداند که چگونه می توان یک تیم حرفه ای شامل افراد با تخصص های گوناگون جمع کرد و آنها را در راستای اهداف پروژه مدیریت نمود.

گرداوری، ترجمه و نگارش

بابک گلپریان

زمینه فعالیت من مشاوره و آموزش تخصصی در زمینه مدیریت پروژه هاست، دوره های آمادگی جهت کسب PMP، مشاوره طراحی، بهبود و پیاده سازی سیستم هایی برای مدیریت هر چه بهتر پروژه ها, به طور کلی مشاوره مدیریتی از آنالیز و توجیه اقتصادی کسب و کار تا برنامه ریزی، کنترل و مدیریت پروژه های سازمان ها.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *