Best Practice یا روش ایده آل چیست؟

بابک گلپریان درس آموخته ها, مدیریت عمومی, مدیریت پروژه 1 Comment

برای معادل فارسی مناسب و ترجمه عبارت Best practice شاید بتوان از “تجربه ایده آل” ، “برترین روش”، “عملکرد  ایده آل” یا موفق استفاده کرد.

Best Practice
رویه، روش یا تکنیکی است که (تا این زمان) منجر به بهترین بازده و نتیجه نسبت به سایر روش های موجود شده است و به عنوان یک راه شاخص استفاده می‌شود. البته بهترین روش ها همیشه این امکان را دارند که به مرور زمان و با توسعه و بهبود سازمان/ پروژه، باز هم بهتر شوند.

در نظر داشته باشیم که رسیدن به Best Practice یک هدف و آرزو محسوب می گردد. در یک سازمان و یا پروژه جهت رسیدن به همچنین ایده آلی نیاز مند وجود سیستم بهبود مستمر و وجود تجربیات بسیاری می باشد تا بتوان ادعای رسیدن به آن را نمود.

بهترین ها همواره در لحظه و موقت هستند و روش های بهتری دائما در حال بوجود آمدند. در یک سازمان بالغ در واقع روش ایده آل تنها بخش و لحظه ای از زمانی است که در آن قرار دارید و بهبود همواره در حال رخ دادن است.

روش های ایده آل عمومی موجود قابل قبول و پذیرش می باشند، مواردی که با صحت و دقت ۹۰% عملی را در سطوح بالا ممکن می سازند در واقع Best Practice محسوب می گردند. برای برنامه ریزی، اجرا و یا جمع آوری درس های آموخته کمتر میتوان بر خلاف آنها نظر داد.

فراموش نکنیم که هدف در نهایت این است که روش ها و متدهای ما نتیجه مناسب و موردی قبولی بدست آورند وگرنه در لحظه با توجه به تجربیات و نظرات گوناگون بهترین روش ها برای سازمان ها و افراد مختلف می تواند متفاوت باشد.

بیشتر از همه باید نگران اجرای روش های ضعیف و مشکل دار (Poor Practice) به اسم بهترین روش ها بود.

student-goal-setting

در نهایت Best Practice چیزی بجز “یک واژه” نیست…

به عنوان هدف میتوان به آن تکیه نمود اما اگر وقت خود را صرف اصلاح و از بین بردن روش های نادرست و ایراد های موجود (در سازمان، پروژه و …) کنیم به مراتب بهتر از آن نتیجه می گیریم که انرژی خود را صرف (تظاهر) به کسب ایده آل های اجرایی کنیم.

Golparian

 بابک گلپریان

View Babak Golparian, PMP's profile on LinkedIn

 

نظرات 1

  1. Pingback: 10 نکته برای تهیه برنامه زمانبندی قابل اتکا و صحیح - نقطه عطفی در مدیریت پروژه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *