کسب اطلاعات درباره آزمون ® PMP

کسب عنوان مدیر پروژه حرفه ای (Project Management Professional) یا همان ® PMP بدون شک مهمترین و شناخته شده ترین و معتبر ترین مدرکی است که در حال حاضر برای مدیران پروژه در سر تا سر جهان مطرح می باشد. امروزه میبینیم چگونه مدیران پروژه حرفه ای (® PMP ها)، پروژه ها را در سرتاسر دنیا اداره می کنند. لازم به ذکر است که این مدرک بر خلاف خیلی از مدارک موجود، به منطقه یا ملیت خاصی تعلق ندارد و یک مدرک بین المللی است. شما با در دست داشتن مدرک به عنوان یک مدیر حرفه ای پروژه میتوانید در هر صنعت و هر جا و مکان و با هر متدلوژی که مد نظر دارید مشغول به کار شوید.

دریافت ® PMP بر روی درآمد شما نیز اثر مثبت خواهد گذاشت. دارندگان این مدرک به طور متوسط ۱۷% از همکاران بدون مدرک خود بیشتر درآمد کسب میکنند.(رجوع شود به Project Management Salary Survey—Eighth Edition )

کارفرمایان نیز با استخدام این گونه افراد از این موضوع بی بهره نیستند، چراکه وقتی بیش از یک سوم مدیران پروژه آنها ® PMP باشند در واقع شانس موفقیت پروژه های سازمان خود را افزایش میدهند. (سازمان پروژه های بیشتری را با موفقیت ( در چهارچوب ترسیم شده، زمان، هزینه ، کیفیت و…) به سر انجام می رسانند.)

شاخصه یک مدیر پروژه حرفه ای ® PMP این است که شما با زبان بین المللی مدیریت پروژه آشنا میشوید، با گروه های متخصصین در سراسر دنیا و در سازمان های مختلف در ارتباط قرار میگیرید.

یکی از دلایل اصلی اعتبار و مقبولیت جهانی مدرک ® PMP فرایند تعریف شده و دقیق کسب این مدرک توسط ® PMI است که داشتن حداقل ۳ سال سابقه کار مرتبط از شرایط اصلی حضور در امتحان قرار داده است و سوالات امتحان نیز علاوه بر آزمون دانش مهارتهای به کارگیری دانش مدیریت پروژه را نیز تحت بررسی قرار میدهد و تنها کسانی موفق به کسب مدرک میشوند که علاوه بر دانش روز مدیریت پروژه تجربه و مهارت بکارگیری ان را نیز داشته یاشند.

تسلط بر مفاهیم آخرین نگارش کتاب پم باک، یا بعبارت دیگر استاندارد مدیریت پروژه، پیش شرط اصلی برای موفقیت در آزمون و کسب مدرک فوق میباشد.

 

®PMP بدون تردید شناخته شده ترین و معتبرترین گواهینامه ای است که در زمینه مدیریت پروژه در سطح جهان مطرح میباشد و به منزله استانداردی مهم برای مدیران پروژه بحساب میاید.

Golparian-PMP

® PMI برای دارندگان مدرک ® PMP نیز فرآیند بررسی دوره ای و بروزرسانی دانش و مهارت مدیریت پروژه را تدوین کرده و اجرا مینماید که باعث افزایش مداوم دانش دارندگان مدرک می باشد.

دارنده مدرک ® PMP بعنوان فرد متخصص و صاحب نظر در مدیریت پروژه شناخته میشود. اکنون در اکثر قریب به اتفاق کمپانی های بزرگ جهان داشتن این مدرک برای مدیران پروژه یک الزام قطعی میباشد.

امکان چک نمودن نام و صحت دارا بودن گواهینامه ® PMP یک فرد، بصورت آنلاین در سایت ® PMI برای همگان از طریقیک کلیک وجود دارد!

آزمون ® PMP به صورت یک تست چهار جوابی با ۲۰۰ سئوال به مدت ۴ ساعت برگزار میگردد. این آزمون در کشورهای همجوار نظیر امارات، ترکیه و یا پاکستان به مانند اکثریت قریب به اتفاق نقاط جهان، تنها ازطریق کامپیوتر و بر روی مانیتور ارائه میگردد.

PMP-Percentage

   1. وزن دهی امتیازات آزمون ® PMP که بر اساس ۵ گروه فرایندی مدیریت پروژه، مطروحه در  ® PMBOK (پم باک)، صورت میگیرد به این ترتیب میباشد:

   • فرایندهای آغازین ۱۳ %،
   • برنامه ریزی ۲۴ %،
   • اجرائی ۳۰ %،
   • نظارتی و کنترلی ۲۵ %،
   • اختتامی ۸ %،

این در حالی است که اولاٌ ساختار بیان دانش مدیریت پروژه در ® PMBOK  (پم باک)، بعنوان مرجع اصلی آزمون، بر اساس فرایند های ۱۰ حوزه دانش مدیریت پروژه بوده و ثانیاٌ در ® PMBOK (پم باک)، مستقیماٌ مطالبی در خصوص مسئولیتهای حرفه ای و اجتماعی مدیر پروژه بیان نگشته است!

نظرات 3

 1. Pingback: بررسی هزینه های دریافت مدرک PMP با رویکرد Cost-Benefit - اخبار و اطلاعات مدیریت پروژه

 2. Pingback: رهبری مدیریت منابع انسانی در پروژه - نقطه عطفی در مدیریت پروژه

 3. Pingback: تغییرات آزمون PMP از چه زمانی اتفاق می افتد؟ (PMBOK 6th) - نقطه عطفی در مدیریت پروژه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *