سابقه مورد نیاز برای شرکت در آزمون ® PMP

کسب عنوان مدیر پروژه حرفه ای (Project Management Professional) یا همان PMP بدون شک مهمترین و شناخته شده ترین و معتبر ترین مدرکی است که در حال حاضر برای مدیران پروژه در سر تا سر جهان مطرح می باشد. امروزه میبینیم چگونه PMP ها، پروژه ها را در سرتاسر دنیا اداره می کنند. لازم به ذکر است که این مدرک بر خلاف خیلی از مدارک موجود، به منطقه یا ملیت خاصی تعلق ندارد. PMP به واقع بین المللی است. شما با PMP میتوانید در هر صنعت و هر جا و مکان و با هر متدلوژی که مد نظر دارید مشغول به کار شوید.

آزمون  ® PMP در قالب یک امتحان 4 ساعته با 200 سئوال 4 جوابی توسط ® PMI بر روی مانیتور برگزار می گردد. داوطلبین برای شرکت در آزمون ® PMP میبایستی علاوه بر پایبندی به اصول اخلاق حرفه ای، شرایط ذیل را دارا باشند:

[su_spacer]

 1. افراد دارای مدرک لیسانس و یا بالاتر:
 • تجربه مفید کاری بعنوان مدیر و یا همکاری در راهبری پروژه به مدت حداقل 4500 ساعت (حداقل 3 سال (36 ماه) در طول 8 ساله قبل) بدون در نظر گرفتن فعالیت پروژه های موازی و همزمان.
 1. افراد دارای مدرک دیپلم و فوق دیپلم:
 • تجربه مفید کاری بعنوان مدیر و یا همکاری در راهبری پروژه به مدت حداقل 7500 ساعت (حداقل 5 سال (60 ماه) در طول 8 ساله قبل) بدون در نظر گرفتن فعالیت در پروژه های موازی و همزمان.

[su_spacer]

 1. برای کلیه داوطلبین شرکت در آزمون PMP:
 • گواهینامه شرکت در دوره های آموزشی مدیریت پروژه مانند یک آموزش دهنده های مجاز (R.E.P.®: Registered Education Provider) و مورد تایید از طرف ® PMI و کسب حداقل 35 امتیاز PDU : Professional Development Unit

متریک آموزشی PDU: Professional Development Unit توسط ®PMI بعنوان یک معیار تحصیلی در راستای فعالیتهای آموزشی و پرورشی مدیریت پروژه، تعریف گشته و جهت راهیابی به آزمون ها و نیز تمدید گواهینامه های صادره از ®PMI، داشتن تعداد معینی از این واحد ها (بنا به تعریفهای جداگانه) برای افراد الزامیست.

 •  در اينجا لازم به توضيح ميباشد كه واحدهاي پيشرفت حرفه اي براي يك فرد تنها زماني لازم و با فايده ميباشد كه وي:
 1. قصد دارد در يكي از آزمون هاي مديريت پروژه ®PMI شركت نمايد.
 1. داراي يكي از مدارك صادره از ®PMI بوده و براي تمديد مدت اعتبار آن نياز به داشتن تعداد معيني PDU مي باشد.

آزمون حرفه اي مديريت پروژه ® PMP را شركت برگزار كننده آزموني بنام (Prometric (www.prometric.com از طرف ® PMI برگزار مينمايد. هر زمان كه داوطلب مراحل شايستگی براي حضور در آزمون را در نزد ® PMI با موفقيت طي نمود، ® PMI به دواطلب شماره اي را اعلام مينمايد كه وي فقط با همين (Eligibility Number) شماره شايستگي قادر به تعيين محل و زمان آزمون خود در سايت شركت Prometric خواهد بود.

 • امروزه در سراسر دنیا بیش از 1600 ® R.E.P وجود دارد که در 80 کشور دنیا گسترده شده اند.

 • لازم به ذکر است متاسفانه در حال حاضر در کشور ایران هیچ سازمان ® R.E.P ثبت نشده است.

 • جهت جستجوی ® R.E.P های موجود و فعال کافیست اینجا را کلیک کنید. 

نظرات 1

 1. Pingback: تغییرات آزمون PMP از چه زمانی اتفاق می افتد؟ (PMBOK نسخه 6 سال 2017) - نقطه عطفی در مدیریت پروژه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *