تغییرات آزمون PMP از چه زمانی اتفاق می افتد؟ (PMBOK نسخه 6 سال 2017)

بابک گلپریان آزمون PMP, مدیریت پروژه 2 نظرات

مدرک حرفه ای مدیریت پروژه (Project Management Professional: PMP) حاصل تجربیات جمع آوری شده در زمینه مدیریت پروژه است، همانطور که دانش و تجربیات مدیریت پروژه در حال به روز رسانی و تغییر است، به طبع آزمون آن نیز باید دائم به روز گردد. “نیز باید دائم به روز گردد.

یکی از دلایل اصلی اعتبار و مقبولیت جهانی مدرک ® PMP فرایند تعریف شده و دقیق کسب این مدرک توسط ® PMI است که دارا بودن سابقه کار مرتبط از شرایط اصلی حضور در امتحان قرار داده است و سوالات امتحان نیز علاوه بر آزمون دانش مهارتهای به کارگیری دانش مدیریت پروژه را نیز تحت بررسی قرار میدهد و تنها کسانی موفق به کسب مدرک میشوند که علاوه بر دانش روز مدیریت پروژه تجربه و مهارت بکارگیری ان را نیز داشته یاشند.

به دلیل به روز شدن راهنمای دانش مدیریت پروژه (PMBOK) به نسخه ششم در شهریور ماه ۱۳۹۶، آزمون PMP نیز به زودی تغییر خواهد کرد. چه انتظاری از تغییرات آن داریم ؟

اگرچه آزمون PMP در واقع آزمونی از راهنمای PMBOK نیست، این کتاب یکی از مرجع های اصلی برای آزمون می باشد. انتظار میرود بعضی از این تغییرات ضمن عوض شدن کلمات و کاربرد برخی لغات، هارمونی بین پروسه ها، ابزار ها و تکنیک های ارائه شده اتفاق بیافتد.

PMP

اگر شما از PMBOK به عنوان ابزار آموزشی اصلی آماده سازی برای آزمون PMP استفاده میکنید، میتوانید این تغییرات را در نسخه ششم “پم باک” PMBOK ۶th  مشاهده کنید:

 • قسمتی جدید که در خصوص نقش مدیر پروژه و شایستگی ها، تجربیات، و تخصص های لازم برای مدیریت پروژه ها اضافه شده است تا تمرکز بیشتری روی راهبری موثر پروژه ها ایجاد گردد.
 • نام دو تا از حیطه های دانش (Knowledge Area) تغییر کرده اند تا  بهتر نمایانگر عناصری باشند که باید مدیریت شوند:
 • مدیریت زمان به مدیریت برنامه زمانبندی (Time Management is now Schedule Management)
 • مدیریت منابع انسانی به مدیریت منابع (HR Management is now Resource Management)

هر حیطه دانش (Knowledge Area) شامل چهار بخش جدید می باشد:

 1. مفاهیم کلیدی
 2. روند و اقدامات در حال ظهور در این حیطه
 3. نقطه ‌ نظرات در خصوص بومی سازی ( خصوصی سازی)
 4. نقطه ‌ نظرات اجرا در محیط های چابک و در حال تغییر
 • آزمون PMP از سه ماهه اول سال ۲۰۱۸ یعنی تقریبا تا اواخر سال ۱۳۹۶ به روز خواهد شد. تاریخ دقیق تغییر آزمون متعاقبا از طریق سایت PMI.org اعلام خواهد شد.
 • هر داوطلبی که قبل از این تاریخ در آزمون PMP شرکت نماید، مرجع آزمون آن PMBOK ۵th خواهد بود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر : تغییرات PMBOK 6 2017 نسبت به نسخه قبلی آن PMBOK ویرایش ۵

گرداوری، ترجمه و نگارش

بابک گلپریان

زمینه فعالیت من مشاوره و آموزش تخصصی در زمینه مدیریت پروژه هاست، دوره های آمادگی جهت کسب PMP، مشاوره طراحی، بهبود و پیاده سازی سیستم هایی برای مدیریت هر چه بهتر پروژه ها, به طور کلی مشاوره مدیریتی از آنالیز و توجیه اقتصادی کسب و کار تا برنامه ریزی، کنترل و مدیریت پروژه های سازمان ها.

نظرات 2

  1. Post
   Author

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *