بررسی دلایل عدم موفقیت داوطلبان در آزمون ® PMP

آزمون PMP آزمون بسیار سختی است و آمادگی و شرکت درآن هزینه به نسبت زیادی هم دارد. شبهات زیادی در خصوص نحوه انتخاب سوالات و شرایط ارزیابی آن وجود دارد و طبیعتا در هنگام ورود به جلسه تمام این موارد استرس زیادی را بر داوطلب شرکت در آزمون PMP وارد میکنند سوالاتی مانند:

 • با چه تیپ سوالاتی مواجه خواهم شد؟
 • اگر بعد از این همه تلاش در آزمون نتیجه نگیرم دیگران چه می گویند؟
 • اگر در یک حیطه از ۵ گروه فرآیندی نمره قبولی نگیرم چه میشود؟
 • آیا به اندازه کافی مطالعه کردم؟ آیا آمادگی لازم را برای این آزمون دارم؟
 • کف نمره و درصد قبولی چند است؟

در گذشته کف درصد قبولی آزمون PMP (توسط PMI)  شصت و یک (۶۱%) درصد اعلام شده بود (یعنی حدود ۱۰۶ سوال از ۱۷۵ سوالی که با آن ارزیابی می شوید)، اما این در صد بارها تا کنون دستخوش تغییر شده و ارزیابی پاسخ ها  از حوزه ها و جنبه های مختلفی صورت میگیرد.

به اعتقاد من داوطلب آزمون PMP باید قبل از هر چیز به میزان سختی و اهمیت این آزمون پی برده باشد. باید هدف گزاری و وقت لازم جهت آمادگی برای شرکت در این آزمون را صرف کرده باشد تا روز امتحان بتواند با اعتماد به نفس کافی و لازم در جلسه حاضر شود.

در اینجا سعی کردم دلایل عمده ای که عموما منجر به رد شدن افراد در آزمون PMP میشوند را نام ببرم، توجه کنیم که آمار قبولی جهانی در این آزمون حدوداً بین ۶۰ – ۷۵ درصد برای افراد انگلیسی زبان ( و افرادی که میتوانند به زبان مادری خود در این آزمون شرکت کنند) می باشد. متاسفانه به دلایل بی شمار این آمار در ایران به مراتب پایین تر از آمار جهانی ( کمتر از ۲۰%) می باشد.

دوره های کوتاه مدت و یک طرفه آموزشی، ضعف زبان داوطلبان، عدم آشنایی داوطلبان با مفاهیم ابتدایی مدیریت و مدیریت پروژه!، عدم تجربه کاری مرتبط ( و در بعضی موارد عدم وجود هرگونه سابقه کار!)، و …

میتوان دلایل بیشماری برای این مسئله برشمرد که نمایانگر عدم رعایت اصول اخلاقی در معرفی افراد فاقد شرایط لازم از سوی برخی موسسه های آموزشی نیز می باشد که البته تعهد به رعایت اصول اخلاقی و صداقت از سوی خود داوطلب شرط اولیه حضور در آزمون PMP است!

در اینجا به بررسی برخی دلایل عمده شکست شرکت کنندگان در آزمون PMP می پردازیم: (شاید بتوان با مطالعه این موارد به عنوان تجربه و درس آموخته، از کسب تجربه ناموفق در این آزمون پیشگیری نمود)

 1. عدم مطالعه خود استاندارد PMBOK!

نیاز به توضیح بیشتر نیست! قبل از حضور در آزمون، این استاندارد را باید به اصطلاح خورده باشید!

 1. عدم حضور در یک دوره با کیفیت

حداقل جهت دریافت اعتبار رسمی حضور در یک دوره آموزشی مفید! و در یافت ۳۵ P.D.U با دقت بیشتری دوره مناسب را انتخاب کنید.

 1. عدم مطالعه شخصی و صرفا حضور در دوره آموزشی

هیچ راه میان بری وجود ندارد. اگر هدف شما واقعا قبولی در آزمون است و نمی خواهید بیش از حد به شانس خود روی بیاورید! حتمی باید به طور منظم و با تمرکز کامل PMBOK را مطالعه کنید.

 1. اتکا و استفاده از منابع رایگانی که توی سایت های مختلف در این خصوص وجود دارند.

خیلی از این تست ها و منابعی که به صورت رایگان در اینترنت ( به وفور) یافت میشوند نه تنها شاید به درد ما نخورند که خیلی از اوقات ممکن است ما را گمراه نیز بکنند.

 1. عدم حل تمرین و تست های شبیه سازی شده آزمون به اندازه کافی

بهتر است حتمی قبل از حضور در آزمون PMP به اندازه کافی تست بزنید و تمرین حل کنید، هیچ چیز را به شانس نسپارید. ( البته به غیر از تست های رایگان و بی کیفیت موجود…!)

 1. توجه به بیش از حد به تکنیک ها و ابزارها به جای PMBOK

نباید اصل را فراموش کنیم، هدف یاد گیری، درک و تسلط بر مفاهیم PMBOK است. حفظ کردن ورودی ها و خروجی های فرایند ها و ابزار ها و اسامی بدون درک آنها، برای  شما در دسر ساز خواهد شد. به جرات می توانم به شما اطمینان بدهم که برای موفقیت در آزمون به حفظیات اندکی نیاز دارید.

 1. عدم دقت به سوالات سر جلسه امتحان

یک Not ساده میتواند جواب سوال را از این رو به آن رو بکند، خیلی از اوقات یا سوال را درست نمی خوانیم، یا بی دقت و بدون فهم مفهوم سوال از آنها میگذریم و خیلی وقت ها فرضیات غلطی از سوال را در ذهن خود می سازیم که همه و همه به ما لطمه خواهند زد.

 1. عدم مطالعه کامل و صحیح سوالات

خیلی وقت ها در آزمون PMP با سوالات طولانی و پر از کلمات سخت و … مواجه میشویم. یک اشتباه رایج نخواندن سوال به طور کامل و یا خواندن تنها بخشی از سوال می باشد.

 1. عدم مطالعه تمام گزینه های پاسخ

خیلی وقت ها به گزینه ای بر میخوریم که با فرض اینکه پاسخ سوال همین گزینه است و ما از آن مطمئن هستیم، سایر گزینه ها را نمی خوانیم. بهتر است قبل از انتخاب پاسخ حتمی همه گزینه ها را (حداقل) یک بار بخوانیم.

 1. استفاده از تجربه شخصی

خیلی از اوقات استفاده و تحلیل سوالات با تجربه شخصی میتواند به ضرر ما تمام شود. بهتر است به تمام اطلاعاتی که سوال به ما میدهد بسنده کنیم و تحلیلی شخصی به آن اضافه نکنیم. هیچگاه به تجربه شخصی خود بیش از حد اکتفا نکنید. لزوما تجربه کاری همه ما (خصوصا در ایران) منطبق با استاندارد های جهانی نیست.

 1. عدم شناسایی اطلاعات اضافی سوال

خیلی وقت ها در سوالات با اطلاعاتی بیش از آنکه برای پاسخ دادن به آن نیاز است مواجه میشویم. باید بتوانیم اطلاعات بی ربط و اضافی را شناسایی کنیم تا بفهمیم کجا ممکن است ما را به اشتباه بیاندازند.

 1. مشکل در مطالعه به زبان انگلیسی

یک مشکل عمده داوطلبین حضور در آزمون PMP مطالعه PMBOK به زبان فارسی به دلیل ضعف زبان انگلیسی آنها می باشد. هرگز این کار را نکنید. تمامی لغاتی که بلد نیستید را به زبان انگلیسی پیدا کنید تا چشمتان با مترادف های آنها نیز آشنا باشد. بیشتر انرژی بگذارید تا تسلط شما برای مطالعه متن انگلیسی بالا برود. با هیچ آمپولی نمیشود دایره لغات تخصصی را بالا برد! اگر زبان شما ضعیف است، به مراتب باید وقت بیشتری جهت مطالعه (حتمی به زبان انگلیسی) صرف کنید. و از مطالعه متون فارسی برای آزمون جدا بپرهیزید.

Golparian

  بابک گلپریان

View Babak Golparian, PMP's profile on LinkedIn

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *