سابقه مورد نیاز برای شرکت در آزمون ® PMP

کسب عنوان مدیر پروژه حرفه ای (Project Management Professional) یا همان PMP بدون شک مهمترین و شناخته شده ترین و معتبر ترین مدرکی است که در حال حاضر برای مدیران پروژه در سر تا سر جهان مطرح می باشد. امروزه میبینیم چگونه PMP ها، پروژه ها را در سرتاسر دنیا اداره می کنند. لازم به ذکر است که این مدرک بر خلاف خیلی از مدارک موجود، به منطقه یا ملیت خاصی تعلق ندارد. PMP به واقع بین المللی است. شما با PMP میتوانید در هر صنعت و هر جا و مکان و با هر متدلوژی که مد نظر دارید مشغول به کار شوید.

آزمون  ® PMP در قالب یک امتحان ۴ ساعته با ۲۰۰ سئوال ۴ جوابی توسط ® PMI بر روی مانیتور برگزار می گردد. داوطلبین برای شرکت در آزمون ® PMP میبایستی علاوه بر پایبندی به اصول اخلاق حرفه ای، شرایط ذیل را دارا باشند:

 1. افراد دارای مدرک لیسانس و یا بالاتر:
 • تجربه مفید کاری بعنوان مدیر و یا همکاری در راهبری پروژه به مدت حداقل ۴۵۰۰ ساعت (حداقل ۳ سال (۳۶ ماه) در طول ۸ ساله قبل) بدون در نظر گرفتن فعالیت پروژه های موازی و همزمان.
 1. افراد دارای مدرک دیپلم و فوق دیپلم:
 • تجربه مفید کاری بعنوان مدیر و یا همکاری در راهبری پروژه به مدت حداقل ۷۵۰۰ ساعت (حداقل ۵ سال (۶۰ ماه) در طول ۸ ساله قبل) بدون در نظر گرفتن فعالیت در پروژه های موازی و همزمان.

 1. برای کلیه داوطلبین شرکت در آزمون PMP:
 • گواهینامه شرکت در دوره های آموزشی مدیریت پروژه مانند یک آموزش دهنده های مجاز (R.E.P.®: Registered Education Provider) و مورد تایید از طرف ® PMI و کسب حداقل ۳۵ امتیاز PDU : Professional Development Unit

متریک آموزشی PDU: Professional Development Unit توسط ®PMI بعنوان یک معیار تحصیلی در راستای فعالیتهای آموزشی و پرورشی مدیریت پروژه، تعریف گشته و جهت راهیابی به آزمون ها و نیز تمدید گواهینامه های صادره از ®PMI، داشتن تعداد معینی از این واحد ها (بنا به تعریفهای جداگانه) برای افراد الزامیست.

 •  در اینجا لازم به توضیح میباشد که واحدهای پیشرفت حرفه ای برای یک فرد تنها زمانی لازم و با فایده میباشد که وی:
 1. قصد دارد در یکی از آزمون های مدیریت پروژه ®PMI شرکت نماید.
 1. دارای یکی از مدارک صادره از ®PMI بوده و برای تمدید مدت اعتبار آن نیاز به داشتن تعداد معینی PDU می باشد.

آزمون حرفه ای مدیریت پروژه ® PMP را شرکت برگزار کننده آزمونی بنام (Prometric (www.prometric.com از طرف ® PMI برگزار مینماید. هر زمان که داوطلب مراحل شایستگی برای حضور در آزمون را در نزد ® PMI با موفقیت طی نمود، ® PMI به دواطلب شماره ای را اعلام مینماید که وی فقط با همین (Eligibility Number) شماره شایستگی قادر به تعیین محل و زمان آزمون خود در سایت شرکت Prometric خواهد بود.

 • امروزه در سراسر دنیا بیش از ۱۶۰۰ ® R.E.P وجود دارد که در ۸۰ کشور دنیا گسترده شده اند.

 • لازم به ذکر است متاسفانه در حال حاضر در کشور ایران هیچ سازمان ® R.E.P ثبت نشده است.

 • جهت جستجوی ® R.E.P های موجود و فعال کافیست اینجا را کلیک کنید. 

نظرات 1

 1. Pingback: تغییرات آزمون PMP از چه زمانی اتفاق می افتد؟ (PMBOK نسخه 6 سال 2017) - نقطه عطفی در مدیریت پروژه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *